Od niedawna w Polsce można już kupić francuskie strzemiona Flex-on. Warto się im przyjrzeć, bo ze wszystkich strzemion dostępnych w naszym kraju, te są chyba najbardziej zaawansowane technologicznie.

Co takiego mają nam do zaoferowania?

Pożyczyłam je do testów ( jest taka możliwość w sklepie www.konik.com.pl) i chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Dodatkowo przetłumaczyłam kilka informacji dostępnych na stronie producenta, więc będzie też fachowo .

http://www.flex-on.fr/en/

Pierwsze co mnie zaskoczyło to wystające na kilka milimetrów ze stopki strzemienia ostre, metalowe kolce. Obawa, że zniszczą mi buty, była chyba na wyrost, bo po jeździe nie zauważyłam żadnych uszkodzeń. Jedno jest za to pewnie, kolce te bardzo stabilizują nogę w strzemieniu. Nawet jeżeli strzemię pobrudzi się podłożem (piach lub kwarc), które mamy na podeszwach, to i tak but się nie ześlizgnie. Jest to bardzo pomocne, gdy mamy do oddania kilka skoków pod rząd lub gdy parkur jest bardzo ciasno ustawiony. Przydaje się również, gdy mamy bardzo płochliwego konia .

Co jeszcze? Przede wszystkim dopracowany system absorbujący wstrząsy! Wkładki strzemion zamontowane są na elastomerowych podkładkach, które pochłaniają drgania i chronią tym samym nasze stawy i kości przed mikro-urazami, które w niewielkim wymiarze są niezauważalne, ale po zsumowaniu wielu godzin jazdy mogą powodować dyskomfort, przeciążenie i ból stawów, a w konsekwencji nawet zmiany zwyrodnieniowe. W zależności od tego, czy wybierzemy strzemię wykonane z kompozytu (specjalne, bardzo trwałe tworzywo sztuczne) lub z aluminium podkładki elastomerowe nieco się różnią.

Poniżej zdjęcie strzemion aluminiowych. Tutaj mamy do wyboru dwie twardości podkładek.

W przypadku strzemion z kompozytu występuje tylko jedna twardość podkładek absorbujących wstrząsy, za to w nagrodę możemy przebierać w kolorach, których jest naprawdę wiele do wyboru.

Na życzenie możemy zamówić wkładki w zależności od własnych preferencji w technologii grip i ultragrip. Co to właściwie oznacza?

Wkładka grip – wykonana jest z wysokiej jakości formowanego tworzywa sztucznego POS (nie mają tych igieł o których pisałam wyżej).

Wkładka ultragrip – wykonana jest z tego samego materiału, a dodatkowo wyposażona jest w stalowe kolce dla zwiększenia przyczepności buta do strzemienia. 

Dodatkowo ergonomiczny kształt stopki strzemienia i nowatorski kształt uchwytu puśliska stabilizuje ułożenie stopy w strzemieniu i zwiększa wygodę jazdy.

Fajne jest to, że Flex-on oferuje pełną personalizację swoich produktów. Strzemiona produkowane są do wyboru z aluminium lub bardzo trwałego i lekkiego kompozytu. Kolory strzemion aluminiowych to: czarny, złoty i srebrny.

W przypadku strzemion kompozytowych wybór jest jeszcze większy, dostępne kolory to: pomarańczowy, niebieski, grafitowy, srebrny, czerwony, czarny, brązowy i zielony.

Dodatkowo można wybrać jeden z wielu dostępnych kolorów systemu absorbującego wstrząsy: zielony, szary, niebieski, fioletowy, czerwony, żółty, różowy, pomarańczowy, czarny i biały (dotyczy strzemion z kompozytu).

Do wyboru jest wiele ciekawych wzorów wymienialnych górnych wstawek, w tym różne flagi państwowe (także Polska), możliwość zamówienia wkładki z własnym logo i kolorami (wstawki montowane są na „klik” i mocny magnes) oraz różne typy wkładek do strzemion: płaskie i klinowe, grip i ultragrip.

W strzemionach Flex-on jeździ już wielu profesjonalnych jeźdźców, między innymi Marek Lewicki.